Print

Data jsou k ničemu, dokud se z nich nevytvoří informace

-- 13.03.2017

...říká Ing. Jan Klement, technický ředitel SKF CZ, ve společném rozhovoru s aplikačním inženýrem SKF Ing. Jiřím Kubicem.

Provozujete stroje, které pracují v nestandardních podmínkách? Nebo provozujete například složité technické zařízení, které si čas od času „postaví hlavu“, a nikdo vám nedokáže vysvětlit proč? Chcete zajistit co nejdelší životnost vašich strojů pomocí nejefektivnější strategie údržby? Pak je možné, že jste se při své práci již setkali s aplikačním inženýrem nebo budete brzy potřebovat jeho pomoc.

Můžete profesi aplikačního inženýra ve stručnosti představit?

Klement: Jedná se o inženýrsko-technickou pozici, kde primární není konstruování, ale aplikování. Tím, že aplikujeme chytře, jsme schopni i pro velmi specifické provozní podmínky nabídnout některé ze standardních řešení. Nestandardní řešení nabízíme pouze tehdy, jestliže žádné ze standardních řešení nevyhovuje podmínkám zadání. Našimi zákazníky jsou tyto služby vyžadovány a také velmi oceňovány, a to hlavně proto, že si mohou být jisti, že jsme zvážili všechna pro i proti a zvolili/aplikovali pro ně nejlepší možné, ekonomicky obhajitelné technické řešení.

Co konkrétně má aplikační inženýr na starosti?

Klement: Aplikační inženýr musí vědět, jaké výrobky jsou dostupné, jakým způsobem se dají nasadit, a musí umět vybrat správné řešení, a to v celé oblasti našeho aplikačního byznysu. To zahrnuje nejen znalost stavby ložisek, ale i způsobu mazání, těsnění, konstrukce souvisejících dílů nebo řešení pro různé specifické pohyby, jako je například kyvný pohyb.

Pro jaké zákazníky jsou služby technické podpory určeny?

Klement: Typickými odběrateli našich profesionálních služeb jsou výrobní podniky s vlastní konstrukcí, případně konstrukční kanceláře, které řeší vývoj nějakého uzlu.

Druhou velkou skupinou zákazníků jsou výrobní závody s vlastní údržbou. Třetí skupinou jsou naši autorizovaní distributoři, kteří od nás potřebují určitou technickou podporu a poradenství.

Můžete o systému technické podpory SKF říci něco bližšího?

Klement: Společnost SKF zajišťuje v každé zemi, v níž má zastoupení, také službu technické podpory. Mimochodem v roce 2019 oslavíme 100. výročí nepřetržitého zastoupení společnosti SKF v tehdejším Československu, dnes tedy v České republice. Náš tým technické podpory aktuálně čítá tři aplikační inženýry, kteří sídlí v Praze, a jednu zatím volnou pozici máme na pracovišti v Ostravě. Tým doplňuje dalších 11 servisních techniků, kteří sídlí většinou v Ostravě.

Z mezinárodních značek jsme jediným výrobcem ložisek, který má servisní podporu přímo v ČR, navíc dostupnou v českém jazyce.

Kromě spolupráce na vývoji nových zařízení se tedy zabýváte i technickou podporou zařízení, která jsou již v provozu...

Kubice: Ano, samozřejmě. Často volají uživatelé z provozu, že potřebují vyřešit nějaký problém, a my zjišťujeme, jak dotyčná aplikace vypadá a jak je provozována. Zjistíme-li například, že se jedná o prašné prostředí a že těsněním proniká prach do ložisek, doporučíme technikům jiné těsnění. Můžeme doporučit též použití vnějšího těsnění a vyplnění prostoru plastickým mazivem, aby se zvýšila těsnicí schopnost daného uložení a posílila ochrana před průnikem prachu.

Zákazníci se také často ptají, jak u staršího stroje nahradit již nevyráběné náhradní díly. Jindy zjišťují možnost provozu stroje v jiných podmínkách, než jaké udává výrobce stroje; typickým příkladem jsou sériově vyráběné elektromotory, které mají předepsaný rozsah provozních teplot, jež nemusejí odpovídat konkrétním provozním podmínkám. Výsledkem naší rychlé analýzy pak může být doporučení použít jiné mazivo pro širší rozsah teplot.

Zatím jsme ještě nemluvili o sledování stavu strojů. To je ale také důležitá součást vaší práce.

Klement: Ano, provádíme kompletní diagnostiku mechanické i elektrické části strojů.

Jaké jsou v tomto směru možnosti?

Kubice: Diagnostika se provádí v několika úrovních. Tu základní, pochůzkovou si provádějí zákazníci sami. Sledují, zda jsou všechny měřené hodnoty v pořádku, a s námi řeší až situaci, kdy se něco děje. Pak je tu ještě možnost použití různých datakolektorů a analyzátorů. Dále jsme schopni připravit a nainstalovat také on-line systémy, kdy se data sbírají automaticky a odesílají na cloud. Zákazníci si pak mohou objednat službu vyhodnocení těchto dat. Máme také vlastní diagnostiky, kteří jsou schopni provést měření v terénu.

Mohou si zákazníci diagnostiku provádět také sami?

Klement: Samozřejmě. My jsme mimo jiné výrobcem různých analyzátorů. Zákazníka tak můžeme vybavit potřebným zařízením a poskytnout mu školení. Podle toho, jaké zkušenosti s diagnostikou jeho pracovníci mají, a podle toho, co od dané diagnostiky očekávají, pak nabídneme odpovídající školicí program, případně program společné spolupráce, jehož cílem je do určité doby zákazníka v diagnostickém počínání osamostatnit.

Pokud se data sbírají automaticky, je možné i jejich automatické vyhodnocení?

Kubice: Ložiska sice obsahují integrované senzory, z nichž se někam odesílají data, která je možné vyhodnotit, ale to zatím musí někdo udělat…

Klement: Nicméně SKF již vyvíjí fuzzy logiku, jejímž cílem je, aby 80 % dat bylo automaticky detekovatelných. To znamená, že systém sám pozná, kde je problém. Ale vždy tam najdeme nějakých 20 % „špeků“, jenže v tomto případě již bude muset do procesu vstoupit zkušený diagnostik a provést hlubší zkoumání nebo další analýzy, aby dokázal správně interpretovat výstup – to je to největší know-how profesionálních diagnostiků.

To se již ale pohybujeme v oblasti Průmyslu 4.0...

Klement: Je to spíše takový předstupeň Průmyslu 4.0, protože kdyby to byl Průmysl 4.0, řídilo by se zařízení zcela samo, bez zásahu člověka, respektive jen s jeho určitými kontrolními zákroky. Průmysl 4.0 však vyžaduje nutnost zpracování velkého množství dat, v našem případě naměřených údajů.

Jakým způsobem můžete tato data využít?

Klement: Data jsou k ničemu, dokud se z nich nevytvoří informace. Ta se z nich utvoří tak, že se zprocesují nějakým automatickým systémem – to je to, o čem jsem mluvil – anebo z nich informaci udělá zkušený technik, například diagnostik nebo aplikační inženýr. Sběr dat je prostý základ. Naše know-how spočívá právě v interpretaci naměřených dat, z nichž dokážeme zjistit, co se v zařízení děje.

Pokud vaše služby začínají již ve stadiu konstrukce, dá se říci, že těmito službami pokrýváte celý životní cyklus strojních zařízení?

Klement: Je to přesně tak. Na začátku aplikační technici doporučí konstruktérům, jak mají zařízení zkonstruovat, aby v provozu co nejlépe fungovalo; uživatelům potom radíme, jak je mají provozovat, aby co nejdéle vydrželo; na konci životního cyklu zařízení býváme často dotazováni, jak by bylo možné životnost ještě prodloužit, a tak aplikační inženýři vymýšlejí, jak udělat účelný upgrade. Jsme přitom schopni řešit nejen stroje jako takové, ale i strategii jejich údržby. Nedávno se na nás například obrátila papírna s dotazem, že by své výrobní zařízení potřebovala provozovat rychleji, a k tomu potřebovala vědět, co by to pro ně představovalo. Znamenalo to spoustu technických rizik, která museli aplikační inženýři vyřešit. Výsledkem byla změna strategie údržby – některé díly bylo třeba diagnostikovat, častěji mazat atd. Koncepčně takovým službám říkáme asset management.

Děkujeme za rozhovor.

www.skf.cz


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Úspory v průmyslu
2019-03-05 - 2019-03-05
Místo: Hotel STEP ****, Praha
AMPER 2019
2019-03-19 - 2019-03-22
Místo: Výstaviště Brno
AMPER TOUR - komentované prohlídky
2019-03-19 - 2019-03-21
Místo: Výstaviště Brno
Výroba nové generace: Evoluce v signalizační technice
2019-03-19 - 2019-03-19
Místo: Brno, Veletrh Amper

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI