Print

Co NEJ nabídl letošní veletrh AMPER?

-- 09.04.2019

27. ročník veletrhu AMPER je minulostí. Podle pořadatelů, reakcí vystavovatelů a novinářské obce se letošní ročník veletrhu opravdu vydařil. Pojďme si proto krátce zrekapitulovat vše podstatné, co letošní největší středoevropský B2B veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení návštěvníkům nabídnul.

Ve třech výstavních halách a na přilehlých plochách se v letošním roce prezentovalo 649 vystavovatelů z 26 zemí, a to i přes to, že letošní ročník poznamenala blízká termínová kolize s prestižním veletrhem v Hannoveru. Novinky v oboru přilákaly do Brna podle pořadatelů 43 700 návštěvníků. Mezi vystavovateli nechyběly nadnárodní korporace, světoví lídři ve svých oborech, domácí, české a moravské firmy, ale i dravé mladé a inovativní StartUpy.

NEJvíce zahraničních vystavovatelů (50 pozn.) přicestovalo z Indie, která měla jako zahraniční partner veletrhu svůj vlastní Indický pavilon v hale V. Tímto počtem se indické společnosti ujaly prvenství mezi zahraničními účastníky a vůbec poprvé v historii veletrhu překonaly tradičního největšího zahraničního partnera – Slovensko, které se 42 vystavovateli drží pomyslnou druhou příčku před Německem (32), Čínou (19) a Rakouskem (16).

NEJpřínosnějším exponátem, který si každoročně odnáší titul ZLATÝ AMPER, byla z pětadvaceti přihlášených exponátů odbornou porotou vybrána nabíjecí stanice Terra HP společnosti ABB. Jedná se o modulární vysokovýkonný nabíjecí systém pro elektromobily, který je při plném výkonu schopný nabíjet vozidla v napěťových hladinách 400 a 800 V. Jedná se o systém kabinetů s nepřetržitým výkonem až 375 A a 160 kW, ve špičce pak 175 kW. Nabíjecí stanice nakonfigurovaná se dvěma výkonovými kabinety je schopna dodat až 500 A  a 350 kW. Díky unikátní technologií dynamického rozdělení nabíjecího výkonu lze do zařízení se dvěma výkonnými kabinety připojit druhý stojan a celkový nabíjecí výkon dynamicky sdílet mezi oběma stojany. K dosažení výkonu 500 A na dvou nabíjecích stojanech je tak zapotřebí pouze dvou skříní místo čtyřech, systém je tedy maximálně efektivní a investice do takové nabíjecí infrastruktury jsou výrazně sníženy.

NEJvětší tlačenici jsme tradičně zaznamenali v hale P, ve které se prezentovali domácí i nadnárodní hráči z oboru elektroenergetiky a elektroinstalací. Nepřehlédnutelné expozice nabídly společnosti PHOENIX Contact, ABB nebo Rittal Czech. Posledně jmenovaná představila po pěti letech poslední model rozvaděčových skříní VX25. Jedná se o první systém řadových skříní, který byl plně vyvinut tak, aby splňoval požadavky na zvýšenou produktivitu v oblasti řízení a výroby rozváděčů v souladu s hodnotovými řetězci Průmyslu 4.0.

NEJnovější průmyslový počítač C6032 představila na svém stánku v pavilonu V společnost Beckhoff Česká republika. Počítač je novým modelem v řadě ultrakompaktních průmyslových počítačů s vysokým výkonem. Jedná se o rozšířenou variantu modelu C6030, která umožňuje přidat další rozhraní ve formě PCIe modulů. Použitím procesorů Intel® Core ™ i 6. a 7. generace je C6032 připraven na řízení rozsáhlých výrobních zařízení, komplexním HMI, aplikací s extrémně krátkým cyklem, ale také na zpracování velkých objemů dat. Vysoký výpočetní výkon je možné dosáhnout použitím procesoru Core ™ i7 se čtyřmi 3,6 GHz jádry. Kompaktní základová deska a kryt ve formě odlitku zinku a hliníku byly vyvinuty v souladu s vysokými Beckhoff standardy. S rozměry jen 129 mm x 133 mm x 104 mm je také mimořádně kompaktní a šetří prostor v rozváděči. Také je možné doplnění druhého M.2 SSD disku v RAID konfiguraci.

NEJvětší 3D aditivní tiskárnu plošných spojů - DPS DragonFly PRO 2020, alespoň na veletrhu, představila společnost AMTECH. Principem tisku je aditivní proces, při kterém tisková hlava tiskne souběžně kapky nevodivého foto-polymeru a vodivého nano-stříbrného inkoustu. Jedná se o plně aditivní proces, tj. jak polymer, tak stříbro se postupně tiskne po jednotlivých kapkách a vrstvách. Rozlišení nano-stříbrného inkoustu a polymeru je dostatečné k tisku jemných struktur, vodivých či nevodivých otvorů apod. flexibilně v 3D prostoru. Nanesená kapička je okamžitě vytvrzena. Foto-polymer je vytvrzen UV světlem, kdežto stříbrný inkoust je „sintrován“ teplem, aby došlo ke spolehlivému vodivému propojení nano-částeček stříbra.  Tím je dosaženo stabilních vlastností DPS. Výrobní proces lze také přerušit, vložit diskrétní součástky, a pokračovat v tisku.

NEJestetičtější průmyslové chapadlo pro kolaborativní provoz CO-ACT EGP-C gripper, ověnčené i cenou za design, představila v plném provozu ve své expozici společnost SCHUNK. Neméně zajímavou expozicí, která je spojena s aditivní výrobou, nabídnul stánek společnosti 3D wiser. Na stánku mohli návštěvníci vidět, kde konkrétně 3D tisk z termoplastů, odolných kompozitů či laserem vytvrzovaných pryskyřic pomáhá českým firmám i startupům. Dostupnost a spolehlivost 3D tiskáren se výrazně zvyšují, návratnost investice do 3D tisku v českých podnicích se pohybuje i v pouhých jednotkách týdnů. Velmi zajímavou ukázkou byly výtisky z kovu připravené unikátní technologií ADAM na 3D tiskárně Markforged Metal X. Výrobu běžně velkých součástek si už mohou dovolit i týmy, pro které byla vstupní investice v řádu desítek milionů korun příliš vysokou bariérou. Zajímavé také je, že dříve podceňované stolní 3D tiskárny – v profesionální, nicméně cenově stále atraktivní podobě – dnes běžně používají světoznámé značky jako Ford, VW, Bosch, Airbus a další. Přínos 3D tisku při výrobě nejen prototypů, ale i plně funkčních dílů, montážních přípravků či prvků pro elektrotechniku, je znatelný.

NEJsnadnější způsob, jak vidět vše podstatné, nabídly v rámci doprovodného programu komentované prohlídky AMPER TOUR. Najít na více než 31 000 m² výstavní plochy to podstatné, co vás zajímá, využilo během veletrhu hned několik návštěvníků. Vždy dopoledne a odpoledne vyrážely limitované skupiny zájemců na vybrané okruhy, na kterých je čekala komentovaná prohlídka vystavených exponátů a prostor se vždy našel i pro dotazy a navázání obchodních kontaktů.

Pomyslných NEJ bychom letos v Brně samozřejmě našli mnohem více, tato nám ale utkvěla v paměti nejvíce. A možná ještě jedno. NEJpříznačnější a NEJzábavnější v rámci veletrhu nám přišli roboti, kteří třeba připravili kávu nebo podepsali fotografii. Pokud jste tedy v letošním roce AMPER zmeškali, rezervujte si v kalendářích místo pro jeho 28. ročník, který proběhne v termínu 17.–20. 3. 2020 opět na brněnském výstavišti.

              

Autor: Vítězslav Fejfar


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Technology Days 2019
2019-06-17 - 2019-06-20
Místo: Výstavní a společenské centrum IDEON, Pardubice
Moderní technologie v potravinářství
2019-09-24 - 2019-09-24
Místo: Brno
Moderní technologie ve farmacii
2019-09-25 - 2019-09-25
Místo: Brno
Mezinárodní strojírenský veletrh 2019
2019-10-07 - 2019-10-11
Místo: Výstaviště Brno
MSV TOUR 2019
2019-10-07 - 2019-10-10
Místo: MSV, Brno

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI