Print

Cílem škol by mělo být připravit své absolventy pro budoucí zaměstnání

-- 21.09.2016

Zní to logicky. Hlavním posláním škol je určitě příprava pro budoucí povolání. Současný stav v oblasti technického školství však ne vždy dokáže naplno tuto svou roli naplnit. Zde pak musí přijít na řadu podpora samotných firem. Své o tom vědí také v českém zastoupení společnosti EPLAN. Nejen o jejich produktové řadě EPLAN Education jsme hovořili s jejím jednatelem, Petrem Pospíšilem. 

Jaký je všeobecný postoj společnosti EPLAN k nutnosti rozvoje vzdělávání?

Vzdělání a zkušenosti hrají v každém společenství významnou roli. Proto je i postoj společnosti EPLAN k rozvoji vzdělanosti vysoce pozitivní, a to hlavně v technických oborech.  Vzdělaní uživatelé lépe zvládají náš software a mohou ho plně využít.

Jak vnímáte úroveň středoškolského a vysokoškolského vzdělávání v oboru vaší působnosti?

Úroveň středoškolského a vysokoškolského odborného vzdělání v České republice je překvapivě dobrá. Co nám trošku chybí, je větší zájem o technické obory. Trendem posledních několika let je velký zájem o ekonomické a humanitní obory.Technické obory bohužel trochu pokulhávají. Na trhu je velký zájem o kvalifikované odborníky, a bohužel školy nejsou schopny tento zájem uspokojit.

Vzdělání hraje důležitou roli v iniciativě Průmyslu 4.0, kterou EPLAN podporuje. Může firemní angažovanost směrem ke vzdělávacím institucím zvýšit konkurenceschopnost českého průmyslu?

Spolupráce mezi podniky a vzdělávacími institucemi přináší určitě zvýšení vzdělanosti a propojení představuje velkou výhodujak pro podnik, tak pro školu. V současnosti je na trhu velká poptávka po projektantech z oblasti elektrotechniky a automatizace. Zde vidím ohromnou příležitost, jak propojit požadavky podniků přímo se vzdělávacími institucemi. Cílem škol by mělo být připravit své absolventy pro budoucí zaměstnání, a tomu by se měl přizpůsobit i rozvrh výuky. V současnosti mnoho firem požaduje právě znalosti a dovednosti systému EPLAN. Ze své zkušenosti vím, že absolventi, kteří umí pracovat se systémem EPLAN, si mohou ze zajímavých pracovních nabídek opravdu hodně vybírat. 

Setkáváte se s nedostatkem zkušených pracovníků a berete to jako limit rozšiřování svých nástrojů do výroby?

Nedostatek technicky vzdělaných a především zkušených projektantů je určitě omezujícím faktorem nejen pro nás, ale i pro výrobní podniky, naše zákazníky. Leccos dokážeme nahradit naším intenzivním školením, ale obecné a základní znalosti by měl pracovník již mít. Bohužel školy často opouštějí absolventi s výtečnými teoretickými zkušenostmi, ale praktická část bývá na školách často opomíjena.  Z tohoto důvodu jsme pro školy a jejich studenty připravili možnost zařazení výuky softwaru EPLAN.

Jaký je rozsah vaší nabídky skryté pod názvem EPLAN Education?

V rámci EPLAN Education si mohou vzdělávací instituce – střední a vysoké školy – pořídit náš software pro projektování, a to včetně rozsáhlého školení. Součástí balíčku je pravidelná aktualizace softwaru a předpřipravené osnovy pro výuku včetně podpůrných materiálů, jako jsou příručky, cvičení apod. Škola tak získá perfektní základ pro výuku projektování.

Toto řešení máte v nabídce již delší čas. Sledujete třeba i ze zahraničí výsledky této podpory výuky?

Ano, sledujeme. A výsledky ze zahraničí jsou opravdu povzbudivé. Studenti, kteří absolvují na škole výuku předmětu EPLAN, získají po úspěšném složení zkoušky certifikát EPLAN Student, který jim otevírá dveře k získání zajímavého pracovního uplatnění v celém světě.

Jaké překážky stojí všeobecně na straně vzdělání, které pak vedou k současnému stavu nedostatku zkušených pracovníků ve výrobě?

Asi největší problém je ve vnímání současné společnosti. Ekonomické a humanitní obory bývají bohužel více preferované s domněnkou, že absolventi těchto oborů mají lepší a lukrativnější uplatnění. Zároveň je mnohem snazší přijetí uchazečů na tyto školy, než na školy technického zaměření, kterých je bohužel i mnohem méně.

Který typ škol nejčastěji podporujete, nebo byste rádi podporovali?

Podporujeme střední odborné a vysoké školy, nejlépe elektrotechnického či mechatronického zaměření.

Jak mohou prostředky (nástroje) EPLAN získat? Existuje nějaký snadný návod?

Asi nejlepší by bylo, kdyby se s námi spojily. Vysvětlíme jim veškeré výhody případné spolupráce. Zároveň jsme připravili speciální webové stránky věnované školám a studentům, na kterých jsou přehledně shrnuté veškeré informace. Stránky jsou: education.eplan.cz


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11
EPLAN Efficiency days
2018-06-05 - 2018-06-05
Místo: L!NDNER Hotel Gallery Central, Metodova 4, Bratislava
EPLAN Efficiency days
2018-06-06 - 2018-06-06
Místo: Hotel Košice, Moldavská cesta 51, Košice
Chytrá výrobní zařízení podporují vysokou pohotovost a efektivnost jejich údržby
2018-06-06 - 2018-06-06
Místo: Kulturní a společenské středisko Chodov, Chodov u Karlových Varů
Digitálna údržba 4.0: Prvý krok k transformácii výroby
2018-06-14 - 2018-06-14
Místo: Hotel Holiday Inn, Trnava

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI