Print

Chytřejší údržba díky bezúdržbovým robotům

-- 06.02.2017

Českým průmyslem prostupuje digitalizace, která čím dál většímu množství podniků umožňuje mít nesrovnatelně větší přehled o jejich výrobních činnostech než kdykoliv dříve. K přesnému plánování výrobních kapacit, a s tím spojené údržby zařízení, přispívá nasazení vysoce spolehlivých a provozně nenáročných kooperativních robotů. 

Neplánovaná odstávka stroje v důsledku nečekané poruchy nebo poklesu jeho výkonu je při dnešních napjatých termínech noční můrou každého, kdo je zodpovědný za plynulost výroby. Mnohem méně stresu slibuje transformace průmyslu označovaná jako čtvrtá průmyslové revoluce, která nastoluje i zcela nový obor – nazývaný Údržba 4.0.

Náplní tohoto symbolického označení je tzv. prediktivní údržba, jejímž cílem je optimalizovat veškeré servisní zásahy na výrobní lince díky nepřetržitému sběru senzorických dat z výroby prostřednictvím množství inteligentních čidel. Pokud v případě Průmyslu 4.0 hovoříme o zavádění „inteligentních“ továren, v nichž veškeré zapojené stroje a zařízení komunikují mezi sebou a dokonce i se samotným výrobkem, jeví se zapojení prediktivní údržby do výrobních procesů jako jejich zcela přirozená a nezbytná součást.

Díky sběru velkého množství dat a jejich pokročilým analýzám v reálném čase lze v takovém provozu akumulovat a jednoznačně popisovat zkušenosti z prováděných procesů, z čehož je následně možné spolehlivě předpovídat potenciální budoucí události a zavčasu předcházet těm, které by mohly znamenat jakékoliv komplikace. Správně nastavený systém chytré továrny pomůže s prevencí, když totiž na základě vysledování rizikových faktorů, jako je třeba nárůst teploty, zvýšení vibrací apod., předpoví blížící se problém. Zároveň je tak možné efektivně stanovit pravidelnou údržbu, jejíž frekvence bude pro daný provoz nejvhodnější z hlediska jasně určených parametrů na základě známého chování sledovaného zařízení. Je nasnadě, že podnik, který si tyto principy a technologie osvojí, bude produktivnější a dokáže lépe plánovat výdaje do svých strojů a zařízení.

Prediktivní údržba navíc pomáhá šetřit náklady. Zatímco totiž údržba čistě preventivní aplikuje servisní úkony podle zadaného časového schématu, jež vyplývá z běžných zkušeností, v oblasti predikce se vždy vychází z konkrétních údajů změřených na daném stroji v aktuálním čase. Je tak možné zasáhnout právě tehdy, když si to situace žádá, ale zároveň je možné servisní intervaly prodloužit, pokud je dle sledovaných ukazatelů vše v pořádku. Odborné zdroje uvádějí, že lze díky prediktivní údržbě ušetřit kolem 10 % provozních nákladů.

Roboty ukazují cestu

Význam prediktivní údržby narůstá také díky rostoucímu počtu robotů, které jsou zaváděny do výrobních linek, aby zautomatizovaly běžné rutinní činnosti. Soudobé roboty jsou na požadavky digitalizace výroby velmi dobře připraveny. Nejen že disponují nezbytným komunikačním rozhraním pro vzájemnou výměnu dat s dalšími stroji, navíc mohou vynikat velmi dlouhým servisním intervalem.

Zatímco výrobci velkých průmyslových robotů doporučují ve svých manuálech preventivní údržbu mezi 3 až 10 tisíci hodinami provozu, na současném trhu se můžete setkat také s robotickými rameny, která lze označit jako téměř bezúdržbová. Například dánský výrobce Universal Robots uvádí, že jeho kooperativní roboty UR3, UR5 a UR10 jsou dimenzovány tak, aby u nich při maximální rychlosti a s nejvyšším možným zatížením nedošlo k poruše během 35 tisíc hodin od spuštění. To znamená, že v třísměnném nepřetržitém provozu by tento robot neměl vyžadovat servisní zásah po dobu čtyř let.

Taková situace je sice zcela hypotetická a asi ve světě nenajdeme jedinou aplikaci, která by podobně extrémním způsobem robota vytěžovala. Vzniká zároveň paradox: robot, jehož je možné aktivně zapojit do procesu prediktivní údržby, sám údržbu vyžaduje pravděpodobně nejméně ze všech ostatních prvků výrobní linky, ve které tvoří pravděpodobně nejsilnější článek celého pomyslného řetězu.

Máme co dohánět

České firmy mají dle dostupných zdrojů v oblasti údržby ještě hodně co dohánět. Uvádí se, že více než polovina z nich dosud nemá pro řízení údržby zpracovanou strategii korespondující s jejich podnikatelským plánem. Stroje a zařízení jsou mnohde udržována na základě zastaralých legislativních ustanovení a překonaných revizních lhůt.

Zároveň Česká republika podle nejnovějších statistik Mezinárodní federace pro robotiku patří k evropským lídrům v zavádění průmyslových robotů. Mezi roky 2010–2015 v tuzemsku narostl počet používaných robotů o 40 %. Pro srovnání – v roce 2015 bylo v Česku prodáno více robotů než za stejné období ve Velké Británii, nicméně stále jen desetina počtu v Německu. Silné vazby výrobních podniků na našeho západního souseda i celkový trend průmyslové digitalizace však nahrávají tomu, že i u nás bude rostoucí počet firem dříve nebo později aplikovat nástroje prediktivní údržby. A je zřejmé, že prvotní motivací i dokladem smysluplnosti takového snažení bude pro mnohé podniky pozitivní zkušenost se zaváděním cenově dostupných kooperativních robotů, jakožto prvních vyslanců vzájemně propojeného světa digitálního průmyslu budoucnosti.

 


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Malá automatizace v čele s rebelem Modicon M221
2018-01-17 - 2018-01-17
Místo: webinář
Infotherma 2018
2018-01-22 - 2018-01-25
Místo: Černá louka 3235, Pavilon A, Ostrava
Diago 2018
2018-01-30 - 2018-01-31
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy v robotizaci a automatizaci
2018-01-31 - 2018-02-01
Místo: Brno, hotel Avanti
Řízení závislých pohybů aneb Motion Control umí
2018-02-14 - 2018-02-14
Místo: webinář

Katalog

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI