Print

Český specialista na výrobu ložisek slaví kulaté výročí, největším problémem jsou falzifikáty

-- 15.02.2017

Sedmdesáté výročí výroby ložisek v brněnském závodě oslaví v letošním roce koncern ZKL. Tradice je pro firmu výhodou, česká značka patří dnes k celosvětově nejúspěšnějším. Firma exportuje většinu svého zboží a prodává do téměř 80 zemí světa. Kromě evropských trhů má své zastoupení v Indii, Latinské Americe a v mnoha dalších zemích včetně Asie. Jaká je historie podniku se zhruba miliardovým obratem, aktuální situace na trhu, problémy a další výzvy pro koncern odpovídá v rozhovoru Jiří Prášil ml., výkonný ředitel ZKL Bearings CZ, a.s.

Jaká je historie a vývoj ZKL Group?

Akciová společnost ZKL, a.s. integruje české výrobce ložisek pod ochrannou známkou ZKL. Společnost ZKL byla založena v roce 1999 jako ryze česká soukromá společnost. ZKL Group má 2 výrobní závody - ZKL Brno, a.s. a ZKL Klášterec nad Ohří, a.s. Výrobní společnosti, které jsou součástí koncernu ZKL, mají vlastní dlouhotrvající historii. Koncern je tak synonymem pro vývoj a výrobu ložisek v České republice.

Letos slavíte kulaté výročí, můžete přiblížit historii Vašich závodů?

V Brně byla výroba ložisek zahájena v roce 1947 v licenci britské firmy Hoffmann v rámci společnosti Zbrojovka Brno - Líšeň. Takže letos oslavíme 70. výročí zahájení výroby ložisek v Brně. První ložiska se na území dnešní České republiky ale začala vyrábět už dříve v malém městě Pernštejn nedaleko Klášterce nad Ohří, a to už v roce 1923.  Závod byl ve vlastnictví německé firmy Fichtl a Sachs. Později jej převzala švédská firma SKF a po druhé světové válce byla výroba ložisek převedena na město Klášterec nad Ohří, kde v roce 1952 vznikl národní podnik ZKL, N. P. Klášterec nad Ohří. Ten byl začleněn do koncernu ZKL v roce 1999.

Vrátíme-li se ještě do historie, jak se výroba v bývalém Československu dál vyvíjela?

Neutuchající poptávka po nových typech valivých ložisek a rostoucí požadavky na technickou úroveň v oblasti výzkumu, konstrukce, technologie a kvality inspirovala k založení Výzkumného a vývojového centra pro valivá ložiska. Výroba valivých ložisek byla v té době ve Zbrojovce Brno a Výzkumném a vývojovém středisku základním kamenem pro pozdější vznik společností ZKL Brno, a.s. a ZKL – Výzkum a vývoj, a.s. Nedílnou součástí tradice ve výzkumu, vývoji a výrobě ložisek ZKL je také historie formování vlastní distribuční sítě. V současné době je kontinuita této role v životním cyklu výrobku v rukou společnosti ZKL Bearings CZ, a.s., která se zabývá prodejem ložisek ZKL na celém světě.

Na co je nyní orientována struktura skupiny?

Orientujeme se na efektivní rozvoj a posílení konkurenceschopnosti na světovém trhu ložisek. Máme vlastní výzkum a vývoj, dostatečné výrobní kapacity a dynamicky se rozvíjející distribuční síť, na jejímž rozvoji spolupracujeme s autorizovanými distributory.

Jaké jsou silné stránky značky ZKL?

Nejsilnější stránkou značky ZKL je kvalita za příznivou cenu a flexibilní přístup k požadavkům zákazníka. Našim zákazníkům nabízíme podporu výzkumu a vývoje při hledání optimálního řešení pro jeho aplikaci.

Jaká je přidaná hodnota ložisek ZKL?

Našim zákazníkům nabízíme podporu konstrukčního oddělení, aplikačních inženýrů a zkušebny v rámci firmy ZKL - Výzkum a vývoj, a.s. Jsme schopni navrhnout nejlepší řešení pro aplikace, nabídnout pomoc a dohled během aplikace nebo zhodnotit současný stav ložiska a určit příčinu selhání. To napomáhá k odstranění příčin selhání před náhradou novým ložiskem, což obecně vede k vyšší produktivitě a nižším nákladům na opravy.

Jste výkonným ředitelem ZKL Bearings CZ, a.s. odpovědné za prodej na celém světě – ve kterých zemích je ZKL aktivní?

Značka ZKL je velmi silná na domácím trhu, ale zároveň vyvážíme více než 80 % produktů. Kromě evropských trhů jsme aktivní i v Latinské Americe, Asii a naše přítomnost je viditelná i na africkém kontinentu. Velký potenciál slibují španělsky mluvící země, rusky mluvící země a Čína.

Jaké největší výzvy očekáváte v letech 2017 - 2019?

Velkým problémem pro všechny přední výrobce ložisek jsou falzifikáty. ZKL se bude nadále zabývat výskytem falešných ložisek ZKL a iniciovat přísná opatření v této věci. Výzkum a vývoj pracuje na projektech, které jsou zaměřeny na konstrukci a zpracování materiálů. Z těchto projektů v budoucnosti vyjdou výrobky, které rozšíří naše portfolio. Dalším výzvou je pokračovat v práci na uznání značky ZKL jako evropského výrobce kvalitních a zároveň cenově dostupných produktů pro segmenty se slibnou budoucností, jako je železniční průmysl a obnovitelné energie.

Zdroj: www.lesensky.cz 


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Automatizace a modernizace pivovarů 2019
2019-01-24 - 2019-01-24
Místo: Hotel Luční bouda, Pec pod Sněžkou
DIAGO 2019
2019-01-29 - 2019-01-30
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Roboty 2019
2019-01-30 - 2019-02-01
Místo: Brno, hotel Avanti
Úspory v průmyslu
2019-03-05 - 2019-03-05
Místo: Hotel STEP ****, Praha
AMPER 2019
2019-03-19 - 2019-03-22
Místo: Výstaviště Brno

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI