Print

Asset management vnímám jako koncepční pojmenování toho, co postupně vznikalo, vzniká a vznikat ještě bude

-- 01.09.2015

Jak hodnotíte současný stav údržby v ČR – jsou firmy ochotné přistupovat k ní koncepčně?

Nejsem stoupencem zobecňování, ale z našich zkušeností vyplývá, že v ČR jsou společnosti, které k údržbě přistupují koncepčně a mají snahu mít procesy pod kontrolou. Některé společnosti více, některé méně, v některých případech odděleně od sebe a to je poté svazuje. Typickým problémem je situace, kdy management společnosti považuje za klíčový parametr výkonnosti (KPI) rozpočet údržby oddělený od výstupů výroby a dostupnosti výrobních zařízení.

Rozpočet údržby je důležitý faktor, ale ve společnostech, kde je zaveden opravdu koncepční přístup údržby, je hodnocen vždy paralelně s parametry výrobních výstupů, nikoli samostatně. To také znamená, že se management společnosti snaží na údržbu nehledět jako na klasické „cost centrum“, ale naopak jako na oddělení s potenciálem generování konkrétních zlepšení výrobních výstupů (přímé ovlivňování výrobních KPI), tedy generování zisků.

Dále nebývá úplně běžné, aby byl koncept údržby opravdu živý a neukončený. Myslím tím, aby součástí konceptu byla neustálá zpětná vazba vlivů prováděných aktivit na klíčové parametry výkonnosti. Veškerá nová zjištění musejí být neustále podrobována šetření vlivu na tyto klíčové parametry. Tím hlavním důvodem je, abychom si ověřili, že implementované změny mají pozitivní vliv, ale neméně důležité je mít jistotu, že tento pozitivní vliv nadále trvá. A netrvá-li, nedělejme to jen proto, že to před 3 lety fungovalo, věnujme se tomu, co vliv má.

Pro komunikaci jste si osvojili termín asset management, který aktuálně získal také svou evropskou normu. Vnímáte asset management jako něco nového, nebo jde spíše o nové pojmenování již staršího přístupu integrované péče?

Patrně máte na mysli normu ISO 55 000, která definuje terminologii a také základní procesy, případně kroky. Ano, termín asset management byl převzat z anglického originálu a víceméně byl počeštěn. V oblasti péče o hmotný výrobní majetek se používá hodně původních anglických názvů, které se běžně nepřekládají.

Pojem asset management vnímám jako koncepční pojmenování toho, co

postupně vznikalo, vzniká a vznikat ještě bude. Ve vztahu k údržbě na tom

vnímám důležité právě neoddělování od ostatních standardních podnikových procesů.

V čem spatřujete největší výhodu outsourcingu údržby v podobě vaší nabídky kontra vlastní program údržby?

Zde je potřeba vnímat, že náš koncept nenabádá k outsourcingu nebo insourcingu, náš koncept Asset Efficiency Optimisation (AEO) nabádá ke koncepčnímu řešení na základě skutečných, aktuálních a ověřených parametrů, které jsou dosahovány ať už vlastním programem údržby, outsourcovaným, nebo jejich kombinací, ale vždy koncepčně řízeným. Každý podnik, dokonce každý provoz musí být vnímán z pohledu jeho skutečných potřeb, a nikoli přes „pravítko“, které někde zafungovalo. Ano, inspirovat se dobrými příklady je vždy rozumné a mnohdy to ukáže správný směr, ale vždy musí být zohledněna konkrétní situace na konkrétním provoze v souladu s dlouhodobými plány společnosti, které musejí respektovat aktuální možnosti daného provozu, jinak jde o pověstné malování vzdušných zámků.

Na otázky odpovídal Ing. Jan Klement, technický ředitel ve společnosti SKF CZ, a. s.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Výroba nové generace: Technologické trendy
2020-04-28 - 2020-04-28
Místo: online konferenční webinář
Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-05-13 - 2020-05-15
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice
Úspory a údržba v průmyslu
2020-05-19 - 2020-05-19
Místo: Ostrava
Národné fórum údržby 2020
2020-05-26 - 2020-05-27
Místo: Hotel PATRIA, Štrbské Pleso

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI