Print

Anaerobní lepidla zvyšují spolehlivost závitových spojů

-- 21.09.2018

Pomocí závitových spojů jsou nastavovány a zachovávány tolerance sestav prvků v malých zařízeních i velkých strojírenských výrobcích. Povolení závitového spoje je jednou z hlavních příčin závad průmyslových strojů a zařízení, které kvůli neplánovaným odstávkám každý rok způsobují škody v řádech milionů dolarů. V mnoha případech se mohou uvolněné spoje za provozu zařízení podílet na předčasném opotřebení a únavě materiálů, což se může nepříznivě projevit na provozních charakteristikách či přesnosti zařízení nebo být dokonce příčinou závad s katastrofickými následky. Různé typy namáhání, jako jsou například vibrace nebo nárazy, roztahování a smršťování teplotními vlivy či mikropohyby, snižují sílu předpětí a nakonec mohou způsobit závadu zařízení. 

Proaktivní údržba závitových spojů umožňuje prodloužit bezporuchový provoz stroje. Prostředky, jimiž je prováděna údržba zaměřená na zabránění povolování spojů, se dělí do dvou základních kategorií – mechanické zajišťovací prostředky a lepidla pro strojní zařízení. Mechanické prostředky, jako jsou pérové podložky, závlačky a samojisticí matice, nemohou spolehlivě chránit před samovolným povolováním způsobovaným bočními rázy. Neutěsní závitový spoj, nechrání jej před korozí a taktéž musí rozměrově odpovídat použitému upevňovacímu prvku – výsledkem je nutnost nákladného držení skladových zásob jisticích prvků různých rozměrů. 

Kapalné zajišťovače závitů se staly jednou z nejspolehlivějších a nejlevnějších cest k zachování předpětí a utěsnění závitových spojů po celou dobu jejich životnosti. Po nanesení několika kapek lepidla na závity spoje vyplní anaerobní lepidlo prostor mezi závity a při kontaktu s ionty kovů dojde za nepřítomnosti vzduchu k vytvrzení a přeměně na tvrdý reaktoplast. Zajišťovače závitů pro strojírenství drží závitové spoje pohromadě a zaručí, že se budou dosedací plochy chovat jako jeden prvek, který odolá jakémukoli selhání a poskytne co nejvyšší úroveň spolehlivosti. 

Většina sestav prvků spojených závitovými spoji musí být v jistých okamžicích rozebrána kvůli provedení opravy, údržby nebo seřízení. Z tohoto důvodu jsou k dispozici zajišťovače závitů se sníženou pevností, které demontáž usnadní a mohou být uvolněny pomocí běžného ručního nářadí. Produkty s vysokou nebo „permanentní“ pevností jsou vhodné pro díly, u nichž je předpokládána minimální údržba. I spoje s nejpevnějšími zajišťovači závitů mohou být povoleny pomocí standardních ručních nástrojů přibližně po 5minutovém zahřívání na teplotu 230–250 °C. 

Potřebná pevnost a viskozita zajišťovače závitů pro určitou aplikaci je přímo úměrná rozměru použitého spojovacího prvku. Zajišťovače závitů s nízkou pevností jsou používány pro šrouby s průměrem do 6 mm, jedná se například o stavěcí nebo kalibrační šrouby, měrky a další upevňovací prvky, u nichž je třeba v průběhu času upravovat nastavení. Zajišťovače se střední pevností slouží pro závitové spoje s průměrem do 20 mm, které jsou používány například ve strojních zařízeních, lisech, čerpadlech, kompresorech a dalších. Zajišťovače s vysokou pevností je nejlépe použít pro závitové spoje s průměrem do 25 mm u aplikací, jež mají permanentní charakter. Taktéž je k dispozici zajišťovač s nízkou viskozitou, který snadno proniká do předem sestavených závitových spojů do průměru 13 mm. 

Protože k vytvrzení dochází pouze v prostoru mezi závity, měly by být zajišťovače závitů nanášeny pouze na místa, kde se po úplném dotažení spoje dotýká vnitřní a vnější závit. U prvků se slepým otvorem, jako jsou například kolíky nebo čepy, musí být zajišťovač závitů nanesen na závit šroubu i na závity slepého otvoru. Pokud je lepidlo naneseno pouze na šroub, může při zašroubovávání dojít k vytěsnění kapaliny vytlačovaným vzduchem a k nedokonalému vytvrzení, což může později vést k selhání daného prvku. 

Správnou volbu zajišťovače závitů určují provozní podmínky u koncového uživatele. Nejnovější technologie chemického zajišťování šroubů nabízí mnoho výhod, které byly v dřívějších dobách nedostupné. Patří mezi ně indiference vůči typu povrchu, teplotní a chemická odolnost a taktéž složení vyvinutá pro extrémní vibrace. Aktuální pokrok ve stabilitě a reaktivitě látek, z nichž jsou zajišťovače závitů vyrobeny, umožnil vyvinout polotuhé tyčinky, které doplňují své kapalné protějšky. Polotuhé zajišťovače závitů jsou ideální při provádění prací nad hlavou nebo na těžko dostupných místech, kde by mohly kapaliny způsobit nepořádek nebo vniknout na nepatřičná místa.

Více informací o produktech a technologiích LOCTITE naleznete na www.loctite.cz.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Mezinárodní vodohospodářská výstava Vodovody-Kanalizace 2019
2019-05-21 - 2019-05-23
Místo: Praha, Letňany - nová hala 3 a 4
MSV Nitra 2019
2019-05-21 - 2019-05-24
Místo: Agrokomplex Nitra
Moderní technologie v energetice
2019-05-28 - 2019-05-28
Místo: Hotel Avanti, Brno
Fórum kvality
2019-05-28 - 2019-05-29
Místo: Holiday Inn, Žilina
Národné fórum údržby 2019
2019-05-28 - 2019-05-29
Místo: Hotel PATRIA, Vysoké Tatry

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI