Print

Altivar Process: přichází nová generace frekvenčních měničů s integrovanými inteligentními službami

-- 05.06.2015

Frekvenční měniče z generace Altivar Process si jako první osvojily integrované inteligentní služby. Dokážou efektivně snižovat investiční i provozní náklady průmyslových procesů. Na trh právě vstupují řady Altivar 630 a Altivar 650 

(vodohospodářství), následovat budou Altivar 930 a Altivar 950 (náročné aplikace).

Altivar Process: víc než jen obyčejný měnič

Altivar Process představuje zcela nový typ zařízení. Design, hardware i software byly kompletně navrženy podle potřeb zákazníků a s ohledem na nativní integraci do průmyslových výrobních procesů. K dispozici jsou nové výkonové součástky, revidovaná funkce řízení motoru a především integrované inteligentní služby:

• křivky účinnosti čerpadel,

• energetické monitorovací panely (tzv. dashboards),

• webový server,

• dynamický QR kód.

Altivar 630 a Altivar 650: 48% THDi již při 80% zatížení

Altivar 630 i Altivar 650 (souhrnně ATV6xx) jsou k dispozici jak v provedení pro montáž na zeď nebo do rozváděče, tak jako volně stojící skříňové frekvenční měniče. Řada Altivar 630 má krytí IP 21, Altivar 650 pak IP 55 (vč. typů vybavených odpínačem Vario). Již v listopadu pak nabídku doplní 4kvadrantová varianta s nízkou emisí harmonických (tedy s AFE jednotkou) – Altivar 640.

Obě řady splňují požadavek na dovolené úrovně harmonického rušení již při 80 % jmenovitého zatížení měniče, a to nekompromisně od nejmenšího výkonu 0,75 kW.

Silný důraz byl při vývoji nové generace kladen na odolnost vůči agresivnímu prostředí. Desky plošných spojů jsou chráněny povrchovou úpravou, a měniče tak již ve standardním provedení splňují třídy ochran 3C3 (chemická odolnost) a 3S3 (mechanická odolnost). Bez snížení výkonu lze uvedené řady (do 160 kW) provozovat při teplotě okolí od -15 do +50 °C.

Snižování nákladů v praxi

Generace Altivar Process vyniká ve snižování nákladů na provoz (zejména pak energií) i údržbu. Dokonalejší měření (odchylka < 5 %) proudu a napětí umožňuje zpřesnit monitoring spotřeby elektrické energie. V měničích si lze rovněž, pomocí pouhých pěti bodů, zadat křivku čerpadla a sledovat odchylku jeho aktuálního stavu od bodu s nejvyšší účinností (tedy hospodárnost provozu). Na sebemenší změny v systému pak spolehlivě upozorní funkce monitoringu odchylek spotřeby energie.

Dosažené úspory energie může uživatel sledovat pomocí konfigurovatelných energetických panelů (tzv. dashboards), které si zobrazí na grafickém displeji měniče. Zaznamenávány jsou jak aktuální, tak historické hodnoty (obojí si lze stáhnout do počítače). Navíc díky nové integrované funkci „Sleep“ dokážou frekvenční měniče Altivar Process během režimu stand-by snížit spotřebu energie až o 60 % – tím, že automaticky zakážou některé funkce (např. vypnou výkonové části nebo ventilátory). K úsporám vedou i prediktivní a preventivní sledovací funkce (např. sledování teploty pomocí sond či monitoring ventilátoru měniče).

Nativní integrace s puncem bezpečnosti

Obě řady, Altivar 630 i Altivar 650, jsou již v základu – kromě dvou komunikačních portů Modbus (sériová linka a HMI) – vybaveny vestavěným portem Modbus TCP s integrovaným webovým serverem. Právě ten umožňuje snadnou integraci těchto měničů i do stávajících architektur a zajišťuje spolehlivý přístup k informacím v reálném čase – kdykoliv a odkudkoliv (z PC, tabletu či smartphonu). Samozřejmostí je rozšiřitelnost o další komunikační protokoly s využitím některé ze sedmi nabízených přídavných karet. Díky otestovaným ovládačům DTM (Device Type Manager) lze Altivar Process plně integrovat například do systému PlantStruxure. Konfiguraci měničů, jejich diagnostiku a řízení je možné s výhodou provádět v jednotném prostředí Unity Pro. Především ve spojení s novým ePAC Modicon M580 vznikne velice efektivní procesní nástroj.

Frekvenční měniče ATV6xx rovněž disponují dvěma bezpečnostními vstupy STO (bezpečné odpojení krouticího momentu), čímž splňují SIL 3/Ple.

Zaměřeno na ovládací grafický terminál a dynamický QR kód

Ovládací grafický terminál (dodávaný s měničem) dosahuje díky kapacitnímu způsobu ovládání stupně krytí IP 65. Je vybaven vstupem typu USB mini (kromě stažení konfigurací je možná i výměna energetických dat v uživatelem zvoleném formátu). Zejména pracovníci údržby jistě ocení záznam poruch, který si mohou na displeji vyvolat – spolu s informací o časech, kdy k událostem došlo (tzn. měnič má baterku).

Grafický ovládací displej dokáže rovněž generovat tzv. dynamický QR kód. Jeho prostřednictvím (naskenováním) získají provozovatelé on-line přístup k podrobné technické dokumentaci, lokálnímu zákaznickému centru a diagnostickým informacím přímo ze svých mobilních zařízení. Dokážou problémy (typicky prostoje) efektivně vyřešit přímo na místě.

Typická aplikace? Voda

Rozměrově kompaktní a funkčně modulární Altivar Process představuje perfektní řešení jak pro nové, tak pro rekonstruované a modernizované systémy.

Řady Altivar 630 a Altivar 650 se specializují na aplikace ve vodním hospodářství. S výhodou je lze nasadit rovněž při zpracování ropy a zemního plynu, v těžebním průmyslu a hutnictví nebo v potravinářství.

Altivar 930 a Altivar 950 (doplní nabídku ve 4. čtvrtletí) se následně zaměří na náročné aplikace vyžadující výjimečné řízení.

www.schneider-electric.cz
www.schneider-electric.sk

Autor: Ing. Roman Valášek, Schneider Electric


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11
EPLAN Efficiency days
2018-06-05 - 2018-06-05
Místo: L!NDNER Hotel Gallery Central, Metodova 4, Bratislava
EPLAN Efficiency days
2018-06-06 - 2018-06-06
Místo: Hotel Košice, Moldavská cesta 51, Košice
Chytrá výrobní zařízení podporují vysokou pohotovost a efektivnost jejich údržby
2018-06-06 - 2018-06-06
Místo: Kulturní a společenské středisko Chodov, Chodov u Karlových Varů
Digitálna údržba 4.0: Prvý krok k transformácii výroby
2018-06-14 - 2018-06-14
Místo: Hotel Holiday Inn, Trnava

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI